TISP7180F3P
Mfr.Part #
TISP7180F3P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
THYRISTOR 145V 175A 8DIP
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
145V
Min Operating Temperature :
0°C
Pin Count :
8
Packaging :
Tube
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
5A
Max Operating Temperature :
70°C
Base Part Number :
TISP71
Hold Current :
150mA
Voltage - Off State :
145V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Voltage - On State :
5V
Terminal Position :
Dual
3
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5.7 A
JEDEC-95 Code :
MS-001BA
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Current :
175A
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
47pF
Voltage - Breakover :
180V