TISP7180F3DR
Mfr.Part #
TISP7180F3DR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
THYRISTOR 145V 175A 8SOIC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Current Rating :
5A
Base Part Number :
TISP71
Hold Current :
150mA
Pbfree Code :
yes
Published :
Terminal Position :
Dual
Voltage - Breakover :
180V
JEDEC-95 Code :
MS-012AA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Min Operating Temperature :
0°C
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
47pF
Number of Pins :
8
Pin Count :
8
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
175A
Number of Elements :
3
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - On State :
5V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Terminations :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
145V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheets
TISP7180F3DR
Introducing Bourns, Inc. TISP7180F3DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:TISP71, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), TISP7180F3DR pinout, TISP7180F3DR datasheet PDF, TISP7180F3DR amp .Beyond Bourns, Inc. TISP7180F3DR ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.