TISP7165H3SL
Mfr.Part #
TISP7165H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 130V 350A RADIAL 3LEAD
Published :
Holding Current-Max :
600mA
Voltage - Off State :
130V
Hold Current :
150mA
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Rated DC :
130V
Capacitance :
74pF
Min Operating Temperature :
-40°C
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Peak Pulse Current :
350A
Number of Elements :
3
Number of Terminations :
3
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Breakover :
165V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Current Rating :
5A
Terminal Position :
Single
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
JESD-609 Code :
e0
Max Operating Temperature :
85°C
Pin Count :
Voltage - On State :
5V