TISP7150F3SL
Mfr.Part #
TISP7150F3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 120V 175A RADIAL 3LEAD
Product Category :
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
7.1 A
Voltage - Breakover :
150V
Capacitance :
47pF
Pin Count :
3
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
3
JESD-609 Code :
e0
Hold Current :
150mA
Min Operating Temperature :
0°C
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage - Off State :
120V
Voltage - On State :
5V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
Packaging :
Tube
Peak Pulse Current :
175A
Base Part Number :
TISP71
Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
120V