TISP7150F3P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP7150F3P
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 120V 175A 8DIP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
8
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
JEDEC-95 Code :
MS-001BA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Peak Pulse Current :
175A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Base Part Number :
TISP71
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current Rating :
5A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
8
Surface Mount :
No
Voltage - Off State :
120V
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Packaging :
Tube
Voltage - Breakover :
150V
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
Hold Current :
150mA
Voltage - Rated DC :
120V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage - On State :
5V
Min Operating Temperature :
0°C
Capacitance :
47pF
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5.7 A
Number of Elements :
3
Datasheets
TISP7150F3P
Introducing Bourns, Inc. TISP7150F3P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Base Part Number:TISP71, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, TISP7150F3P pinout, TISP7150F3P datasheet PDF, TISP7150F3P amp .Beyond Bourns, Inc. TISP7150F3P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.