TISP7145H3SL
Mfr.Part #
TISP7145H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 120V 350A RADIAL 3LEAD
Packaging :
Tube
Peak Pulse Current :
350A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - On State :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Off State :
120V
Surface Mount :
No
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
JESD-609 Code :
e0
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Voltage - Rated DC :
120V
Capacitance :
74pF
TISP71
Holding Current-Max :
600mA
Voltage - Breakover :
145V
Hold Current :
150mA
Terminal Position :
Single
Max Operating Temperature :
85°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating :
5A