TISP7135H3SL
Mfr.Part #
TISP7135H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 110V 350A RADIAL 3LEAD
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
74pF
Voltage - Breakover :
135V
Voltage - On State :
5V
Hold Current :
150mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Voltage - Rated DC :
110V
Number of Terminations :
3
Voltage - Off State :
110V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Peak Pulse Current :
350A
Current Rating :
5A
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tube
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Position :
Single
Holding Current-Max :
600mA