TISP7125F3DR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP7125F3DR
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 100V 175A 8SOIC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
7 Weeks
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
MS-012AA
Current - Peak Pulse (8/20μs) :
175A
Number of Elements :
3
Number of Pins :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Voltage - On State :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Breakover :
125V
Current Rating :
5A
Hold Current :
150mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Max Operating Temperature :
70°C
Capacitance :
47pF
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
TISP71
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Datasheets
TISP7125F3DR
Introducing Bourns, Inc. TISP7125F3DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:TISP71, TISP7125F3DR pinout, TISP7125F3DR datasheet PDF, TISP7125F3DR amp .Beyond Bourns, Inc. TISP7125F3DR ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.