TISP61511DR-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP61511DR-S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 100V 30A 8SOIC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Voltage - On State :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Width :
3.905mm
Max Operating Temperature :
85°C
Base Part Number :
TISP615
Hold Current :
150mA
Length :
4.9mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
8
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Pin Count :
8
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakover :
58V
Peak Pulse Current :
30A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Height Seated (Max) :
1.75mm
Number of Pins :
Voltage - Off State :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
TISP61511DR-S
Introducing Bourns, Inc. TISP61511DR-S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:TISP615, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, TISP61511DR-S pinout, TISP61511DR-S datasheet PDF, TISP61511DR-S amp .Beyond Bourns, Inc. TISP61511DR-S ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.