TISP5110H3BJR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP5110H3BJR
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 80V 300A DO214AA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Voltage - Breakover :
110V
Number of Elements :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Peak Pulse Current :
300A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Form :
C BEND
Voltage - On State :
3V
Pbfree Code :
yes
Hold Current :
600mA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Configuration :
Single
Pin Count :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reach Compliance Code :
not_compliant
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Base Part Number :
TISP511
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Capacitance :
285pF
Number of Pins :
Current Rating :
-5A
Max Operating Temperature :
150°C