TISP4S240M3BJR-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP4S240M3BJR-S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 180V 50A DO214AA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Base Part Number :
TISP4S
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Elements :
1
Max Operating Temperature :
150°C
Test Current :
2.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Reverse Standoff Voltage :
25V
Number of Pins :
2
Direction :
Bidirectional
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Weight :
93.099834mg
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Min Breakdown Voltage :
240V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
50A
Hold Current :
150mA
Element Configuration :
Single
Width :
3.94mm
Length :
4.57mm
Capacitance :
45pF
Voltage - On State :
5V
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
180V
Published :
Current Rating :
2.2A
Mount :
Surface Mount
Height :
2.237mm