TISP4C290H3BJR-S
Mfr.Part #
TISP4C290H3BJR-S
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 220V 100A DO214AA
Product Category :
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Weight :
95.991485mg
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
2
Voltage - Breakover :
290V
Max Operating Temperature :
150°C
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Pins :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Current - Hold (Ih) :
150mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
30 A
Surface Mount
Current Rating :
5A
Capacitance :
40pF
Voltage - On State :
3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40°C
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Hold Current :
600mA
Base Part Number :
TISP4C
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
C BEND
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Elements :
1
Lead Free :
Lead Free
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
220V
Contact Plating :
Tin
Peak Pulse Current :
100A