TISP4600F3LMFR-S
Mfr.Part #
TISP4600F3LMFR-S
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Description
THYRISTOR 420V 175A TO226-2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
6 A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
1
Published :
Current Rating :
5A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
2
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
Voltage - Breakover :
600V
Capacitance :
74pF
Terminal Position :
BOTTOM
Reach Compliance Code :
Unknown
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Peak Pulse Current :
175A
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
420V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Hold Current :
150mA