TISP4400H3LM
Mfr.Part #
TISP4400H3LM
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 300V 300A TO226-2
Product Category :
Voltage - Off State :
300V
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Configuration :
Single
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Breakover :
400V
Base Part Number :
TISP4400
Current Rating :
5A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Holding Current-Max :
600mA
Voltage - On State :
3V
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
300V
Pin Count :
3
Peak Pulse Current :
300A
Hold Current :
150mA
Terminal Position :
BOTTOM
Capacitance :
62pF