TISP4395H3LM
Mfr.Part #
TISP4395H3LM
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 320V 300A TO226-2
Hold Current :
150mA
Voltage - Rated DC :
320V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakover :
395V
Packaging :
Bulk
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - On State :
3V
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e0
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
TISP4395
Published :
Holding Current-Max :
600mA
Peak Pulse Current :
300A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
JEDEC-95 Code :
DO-92
Voltage - Off State :
320V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Terminal Position :
BOTTOM
Current Rating :
5A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Capacitance :
62pF