TISP4380F3LMR
Mfr.Part #
TISP4380F3LMR
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 270V 120A TO226-2
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
No
Voltage - On State :
3V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage - Breakover :
380V
Voltage - Rated DC :
270V
Configuration :
Single
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4 A
JEDEC-95 Code :
DO-92
Capacitance :
44pF
Hold Current :
150mA
Min Operating Temperature :
0°C
Current Rating :
5A
Base Part Number :
TISP4380
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Off State :
270V
Peak Pulse Current :
120A