TISP4380F3LMFR
Mfr.Part #
TISP4380F3LMFR
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Description
THYRISTOR 270V 120A TO226-2
Current Rating :
5A
Terminal Position :
BOTTOM
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4 A
Voltage - Breakover :
380V
Min Operating Temperature :
0°C
Max Operating Temperature :
70°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Surface Mount :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Voltage - Off State :
270V
Capacitance :
44pF
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
DO-92
Package / Case :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Voltage - On State :
3V
Peak Pulse Current :
120A
Voltage - Rated DC :
270V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Hold Current :
150mA