TISP4360MMBJR-S
Mfr.Part #
TISP4360MMBJR-S
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 290V 50A DO214AA
Product Category :
Voltage - Off State :
290V
Pin Count :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Surface Mount :
yes
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
600mA
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Hold (Ih) :
150mA
Base Part Number :
TISP4360
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
40pF Max
Current Rating :
5A
Voltage - Breakover :
360V