TISP4360M3BJR-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP4360M3BJR-S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 290V 220A DO214AA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Terminal Form :
C BEND
Pin Count :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Pins :
2
Current Rating :
5A
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Hold Current :
350mA
Voltage - Breakover :
360V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
Peak Pulse Current :
220A
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
290V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - On State :
3V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
TISP4360
Capacitance :
50pF