TISP4350MMBJR-S
Mfr.Part #
TISP4350MMBJR-S
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 275V 50A DO214AA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Base Part Number :
TISP4350
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Breakover :
350V
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
40pF Max
Published :
Hold Current :
600mA
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Voltage - Off State :
275V
2
Current - Hold (Ih) :
150mA
Current Rating :
5A
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A