TISP4350H3LM
Mfr.Part #
TISP4350H3LM
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 275V 300A TO226-2
Capacitance :
62pF
Pbfree Code :
No
Peak Pulse Current :
300A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
JEDEC-95 Code :
DO-92
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e0
Voltage - On State :
3V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
No
Voltage - Breakover :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
3
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Hold Current :
150mA
Base Part Number :
TISP4350
Holding Current-Max :
600mA
Published :
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Voltage - Off State :
275V
Max Operating Temperature :
85°C
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Single
Voltage - Rated DC :
275V