TISP4300H3LMFR-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP4300H3LMFR-S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 230V 300A TO226-2
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Current Rating :
5A
Number of Terminations :
2
Current - Hold (Ih) :
150mA
Terminal Position :
BOTTOM
Hold Current :
600mA
Number of Pins :
2
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Capacitance :
55pF
Terminal Form :
Wire
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Min Operating Temperature :
-40°C
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
300A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
230V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - On State :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Breakover :
300V