TISP4290J3BJR-S
Mfr.Part #
TISP4290J3BJR-S
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 220V 800A DO214AA
Product Category :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Base Part Number :
TISP4290
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Number of Pins :
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Pulse Current :
800A
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakover :
290V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
200A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Terminations :
Terminal Form :
C BEND
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
105pF
Current - Hold (Ih) :
150mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
220V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
50 A
Current Rating :
5A
Qualification Status :
Not Qualified
Weight :
95.991485mg
Pbfree Code :
yes
Hold Current :
600mA