TISP4290J1BJR-S
Mfr.Part #
TISP4290J1BJR-S
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 220V 800A DO214AA
Base Part Number :
TISP4290
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Form :
C BEND
Pin Count :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Capacitance :
105pF
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
5A
JESD-609 Code :
e3
Hold Current :
20mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
Peak Pulse Current :
800A
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
220V
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Terminal Position :
Dual
Voltage - Breakover :
290V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
200A