TISP4290H3LMR
Mfr.Part #
TISP4290H3LMR
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 220V 300A TO226-2
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
5A
Voltage - On State :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Capacitance :
62pF
Surface Mount :
No
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Hold Current :
150mA
Voltage - Breakover :
290V
Voltage - Off State :
220V
Voltage - Rated DC :
220V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
TISP4290
Peak Pulse Current :
300A