TISP4290H3LMFR-S
Mfr.Part #
TISP4290H3LMFR-S
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Description
THYRISTOR 220V 300A TO226-2
Product Category :
Number of Pins :
2
Voltage - Breakover :
290V
Current - Hold (Ih) :
150mA
Current Rating :
5A
Capacitance :
55pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Wire
Base Part Number :
TISP4290
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Min Operating Temperature :
-40°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Hold Current :
600mA
Package / Case :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
220V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - On State :
3V