TISP4290H3LMFR
Mfr.Part #
TISP4290H3LMFR
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Description
THYRISTOR 220V 300A TO226-2
Capacitance :
62pF
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e0
Hold Current :
150mA
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Max Operating Temperature :
85°C
Surface Mount :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Voltage - On State :
3V
Voltage - Off State :
220V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Holding Current-Max :
600mA
Peak Pulse Current :
300A
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
220V
JEDEC-95 Code :
DO-92
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Min Operating Temperature :
-40°C
Base Part Number :
TISP4290
Voltage - Breakover :
290V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
3
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A