TISP4290F3LMFR
Mfr.Part #
TISP4290F3LMFR
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Description
THYRISTOR 220V 120A TO226-2
Product Category :
JEDEC-95 Code :
DO-92
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Hold Current :
150mA
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
220V
Voltage - Off State :
220V
Base Part Number :
TISP4290
Voltage - On State :
3V
ECCN Code :
EAR99
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4 A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Min Operating Temperature :
0°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Operating Temperature :
70°C
Peak Pulse Current :
120A
Capacitance :
44pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Voltage - Breakover :
290V
Current Rating :
5A
Terminal Position :
BOTTOM
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A