TISP4290F3LM
Mfr.Part #
TISP4290F3LM
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 220V 120A TO226-2
Product Category :
Voltage - Rated DC :
220V
Peak Pulse Current :
120A
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Max Operating Temperature :
70°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating :
5A
Capacitance :
44pF
Min Operating Temperature :
0°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
DO-92
JESD-609 Code :
e0
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4 A
Hold Current :
150mA
Voltage - On State :
3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Voltage - Breakover :
290V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Off State :
220V