TISP4260H3LMR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP4260H3LMR
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 200V 300A TO226-2
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Peak Pulse Current :
300A
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Pins :
2
Hold Current :
150mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Number of Elements :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Voltage - On State :
3V
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
TISP4260
Voltage - Off State :
200V
Min Operating Temperature :
-40°C
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Number of Terminations :
2
Published :
Pin Count :
3
Voltage - Breakover :
260V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
BOTTOM
Holding Current-Max :
600mA
Surface Mount :
No
Capacitance :
55pF
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
85°C