TISP4250M3LMFR-S
- Mfr.Part #
- TISP4250M3LMFR-S
- Manufacturer
- Bourns, Inc.
- Package / Case
- TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
- Datasheet
- Download
- Description
- THYRISTOR 190V 220A TO226-2
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Published :
- 2007
- Terminal Position :
- BOTTOM
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Additional Feature :
- UL RECOGNIZED
- Reach Compliance Code :
- Unknown
- Number of Elements :
- 1
- Mounting Type :
- Through Hole
- Peak Pulse Current :
- 220A
- Surface Mount :
- No
- Current Rating :
- 5A
- Hold Current :
- 150mA
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- ECCN Code :
- EAR99
- Voltage - Off State :
- 190V
- Pin Count :
- 2
- Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
- 50A
- Capacitance :
- 55pF
- Base Part Number :
- TISP4250
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn)
- Min Operating Temperature :
- -40°C
- Voltage - On State :
- 3V
- Configuration :
- Single
- Terminal Form :
- Wire
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Max Operating Temperature :
- 85°C
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- NOT SPECIFIED
- Package / Case :
- Number of Terminations :
- 2
- Number of Pins :
- JESD-609 Code :
- e3
- Trigger Device Type :
- SILICON SURGE PROTECTOR
- Voltage - Breakover :
- 250V