TISP4250H3LMR
Mfr.Part #
TISP4250H3LMR
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 190V 300A TO226-2
Terminal Position :
BOTTOM
Pin Count :
3
Voltage - Rated DC :
190V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Surface Mount :
No
Voltage - Breakover :
250V
Published :
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Base Part Number :
TISP4250
JEDEC-95 Code :
DO-92
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-40°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
62pF
Voltage - On State :
3V
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Hold Current :
150mA
Holding Current-Max :
600mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Voltage - Off State :
190V
Max Operating Temperature :
85°C