TISP4240F3LMR-S
Mfr.Part #
TISP4240F3LMR-S
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 180V 35A TO226-2
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
150mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
70°C
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Capacitance :
74pF
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Number of Terminations :
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Breakover :
240V
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
180V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4 A
Current Rating :
5A
Voltage - On State :
3V
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Current :
35A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
TISP4240
Min Operating Temperature :
0°C