TISP4240F3LMR
Mfr.Part #
TISP4240F3LMR
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 180V 120A TO226-2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Off State :
180V
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - On State :
3V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Min Operating Temperature :
0°C
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Breakover :
240V
Surface Mount :
No
Capacitance :
44pF
Current Rating :
5A
Peak Pulse Current :
120A
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
TISP4240
Hold Current :
150mA
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
180V
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Max Operating Temperature :
70°C