TISP4240F3LM
Mfr.Part #
TISP4240F3LM
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 180V 120A TO226-2
Product Category :
Surface Mount :
No
Current Rating :
5A
Mounting Type :
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
180V
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Hold Current :
150mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
44pF
Peak Pulse Current :
120A
Base Part Number :
TISP4240
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4 A
Voltage - Off State :
180V
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - On State :
3V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pin Count :
2
JEDEC-95 Code :
DO-92
Terminal Position :
BOTTOM
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage - Breakover :
240V