TISP4220M3LMR-S
Mfr.Part #
TISP4220M3LMR-S
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 160V 220A TO226-2
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Current - Hold (Ih) :
150mA
Max Operating Temperature :
150°C
Current Rating :
5A
Voltage - Breakover :
220V
Hold Current :
600mA
Voltage - On State :
3V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
BOTTOM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Pulse Current :
220A
Base Part Number :
TISP4220
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Form :
Wire
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
160V
Configuration :
Single
Number of Pins :
2
Capacitance :
65pF