TISP4220M3LMR
Mfr.Part #
TISP4220M3LMR
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 160V 220A TO226-2
Peak Pulse Current :
220A
Pin Count :
3
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Mounting Type :
Through Hole
JEDEC-95 Code :
DO-92
Capacitance :
65pF
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
160V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
32 A
Current Rating :
5A
Voltage - On State :
3V
Hold Current :
150mA
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Base Part Number :
TISP4220
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
1
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Rated DC :
160V
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Breakover :
220V
Holding Current-Max :
600mA