TISP4220M3LMFR-S
Mfr.Part #
TISP4220M3LMFR-S
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Description
THYRISTOR 160V 220A TO226-2
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Form :
Wire
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
160V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
JESD-609 Code :
e3
Hold Current :
600mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Number of Terminations :
Voltage - On State :
3V
Capacitance :
65pF
Peak Pulse Current :
220A
Base Part Number :
TISP4220
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Hold (Ih) :
150mA
Voltage - Breakover :
220V
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
5A