TISP4220H3BJR-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP4220H3BJR-S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 160V 300A DO214AA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Current Rating :
5A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Elements :
Base Part Number :
TISP4220
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Capacitance :
74pF
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakover :
220V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
160V
Published :
2007
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Hold (Ih) :
150mA
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Voltage - On State :
3V
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
7 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Hold Current :
600mA
Peak Pulse Current :
300A