TISP4180M3LMR-S
Mfr.Part #
TISP4180M3LMR-S
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 145V 220A TO226-2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Hold (Ih) :
150mA
Voltage - On State :
3V
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
TISP4180
Current Rating :
5A
Voltage - Breakover :
180V
Configuration :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
145V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Terminal Form :
Wire
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Terminal Position :
BOTTOM
Hold Current :
600mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance :
65pF
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Peak Pulse Current :
220A