TISP4180M3LM
Mfr.Part #
TISP4180M3LM
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
THYRISTOR 145V 220A TO226-2
Voltage - On State :
3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Position :
BOTTOM
Peak Pulse Current :
220A
Configuration :
Single
Surface Mount :
No
Voltage - Breakover :
180V
Packaging :
Bulk
Pin Count :
3
Base Part Number :
TISP4180
Voltage - Rated DC :
145V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Hold Current :
150mA
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e0
Published :
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Current Rating :
5A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Voltage - Off State :
145V
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Holding Current-Max :
600mA
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
65pF
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-40°C