TISP4180H4BJR-S
Mfr.Part #
TISP4180H4BJR-S
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 145V 300A DO214AA
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Current Rating :
5A
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
74pF
Peak Pulse Current :
300A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Single
Number of Pins :
Not Qualified
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Base Part Number :
TISP4180
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
145V
Pin Count :
2
Terminal Form :
C BEND
Number of Elements :
1
Voltage - On State :
3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Min Operating Temperature :
-40°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakover :
180V
Hold Current :
800mA
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
Max Operating Temperature :
85°C