TISP4180H4BJR
Mfr.Part #
TISP4180H4BJR
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 145V 300A DO214AA
Product Category :
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakover :
180V
Peak Pulse Current :
300A
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
Capacitance :
74pF
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Reach Compliance Code :
not_compliant
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
TISP4180
Min Operating Temperature :
-40°C
Hold Current :
800mA
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
145V
Mount :
Surface Mount
Not Qualified
Number of Pins :
Current Rating :
5A
Factory Lead Time :
7 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
ECCN Code :
EAR99
Voltage - On State :
3V