TISP4180H3BJR-S
Mfr.Part #
TISP4180H3BJR-S
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 145V 300A DO214AA
Product Category :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Hold Current :
600mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
5A
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakover :
180V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
74pF
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Pulse Current :
300A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Pbfree Code :
yes
Configuration :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
145V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
Base Part Number :
TISP4180
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Current - Hold (Ih) :
150mA
Voltage - On State :
3V