TISP4180F3LM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP4180F3LM
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 145V 120A TO226-2
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Hold Current :
150mA
Packaging :
Bulk
Published :
Base Part Number :
TISP4180
Voltage - On State :
3V
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Operating Temperature :
70°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
145V
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Pulse Current :
120A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
5A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4 A
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
43pF
Number of Elements :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
JESD-30 Code :
O-PBCY-T2
Min Operating Temperature :
0°C
JEDEC-95 Code :
DO-92
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Voltage - Off State :
145V
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Pin Count :
2
Voltage - Breakover :
180V