TISP4165H3LMFR-S
Mfr.Part #
TISP4165H3LMFR-S
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Description
THYRISTOR 135V 300A TO226-2
Base Part Number :
TISP4165
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Pulse Current :
300A
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
65pF
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
EAR99
Terminal Form :
Wire
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - On State :
3V
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Hold Current :
600mA
Current - Hold (Ih) :
150mA
Package / Case :
Current Rating :
5A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
135V
Mount :
Through Hole
Voltage - Breakover :
165V
Max Operating Temperature :
85°C