TISP4115H3LMFR-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP4115H3LMFR-S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 90V 300A TO226-2
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Voltage - Breakover :
115V
Pin Count :
2
Published :
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Pins :
Hold Current :
150mA
Voltage - Off State :
90V
Number of Elements :
1
Package / Case :
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
300A
Surface Mount :
No
Terminal Form :
Wire
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
5A
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
TISP4115
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Position :
BOTTOM
Capacitance :
120pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - On State :
3V