TISP3350H3SL
Mfr.Part #
TISP3350H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 275V 300A RADIAL 3LEAD
Terminal Position :
Single
Voltage - Breakover :
350V
Peak Pulse Current :
300A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Holding Current-Max :
600mA
Voltage - Rated DC :
275V
Hold Current :
150mA
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tube
Voltage - Off State :
275V
Current Rating :
5A
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
3
Voltage - On State :
3V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Capacitance :
62pF