TISP3290F3DR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP3290F3DR
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 220V 120A 8SOIC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Qualification Status :
Not Qualified
Current Rating :
5A
Capacitance :
45pF
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Off State :
220V
Base Part Number :
TISP3290
Min Operating Temperature :
0°C
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Form :
Gull wing
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Number of Elements :
2
Voltage - Rated DC :
220V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4.3 A
Number of Terminations :
8
Peak Pulse Current :
120A
Number of Pins :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Published :
Hold Current :
150mA
Voltage - Breakover :
290V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Pin Count :
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage - On State :
3V
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Datasheets
TISP3290F3DR
Introducing Bourns, Inc. TISP3290F3DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:TISP3290, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, TISP3290F3DR pinout, TISP3290F3DR datasheet PDF, TISP3290F3DR amp .Beyond Bourns, Inc. TISP3290F3DR ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.