TISP3250H3SL
Mfr.Part #
TISP3250H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 190V 300A RADIAL 3LEAD
Voltage - On State :
3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Off State :
190V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
3
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Single
Hold Current :
150mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Voltage - Rated DC :
190V
Pin Count :
Published :
Mount :
Through Hole
Voltage - Breakover :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Peak Pulse Current :
300A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-40°C
Holding Current-Max :
600mA
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Capacitance :
62pF
Number of Elements :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A